REHABILITACJA DZIECI

Oferta

Najważniejszy pierwszy rok

Jak przebiega rozwój dziecka w 1 roku życia? Jak go prawidłowo wspierać? Co powinno niepokoić ? Kiedy potrzebna jest terapia ?

Rozwój ruchowy dziecka jest przede wszystkim zakodowany genetycznie. Ponadto ogromne znaczenie mają motywacja dziecka, prawidłowo funkcjonujący układ nerwowy a także wzrok, słuch i inne układy niezbędne do poznawania świata. Jest to proces płynny, nowe funkcje pojawiają się spontanicznie a zdrowe dziecko osiąga kolejno samodzielnie wszystkie wzorce w rozwoju - nie trzeba go uczuć obracania, siedzenia czy też prowadzać za ręce by nauczyć je chodzić.

Rozwojowi dziecka szkodzi przyspieszanie i uczenie go różnych funkcji na siłę. Nie można go zmuszać do pozycji, których samodzielnie nie przyjmuje.

Rodziców powinno niepokoić m.in. mocne napinanie rączek czy nóżek dziecka, stale przechylona głową w jedną stronę, ciągłe układanie się w C po 3 m.ż, nietolerowanie przez dziecko pozycji na brzuchu, wysokie unoszenie głowy w pierwszych miesiącach życia oraz jej mocne odginanie do tyłu.

Utrwalanie nieprawidłowych wzorców ruchowych zaczyna się już w 6 tygodniu życia, dlatego bardzo ważna jest wczesna interwencja. Zwlekanie z terapią powoduje, że przebiega ona dłużej i trudniej.